• Wed 25 Mar

    Registered

    Not registered

    Selection complete

    Choices available

  • Thu 26 Mar

    Registered

    Not registered

    Selection complete

    Choices available

  • Fri 27 Mar

    Registered

    Not registered

    Selection complete

    Choices available

  • Sat 28 Mar

    Registered

    Not registered

    Selection complete

    Choices available

  • Sun 29 Mar

    Registered

    Not registered

    Selection complete

    Choices available

Programme 2020 ICAF 2020 Saturday

DOWNLOAD FULL PROGRAMME | DOWNLOAD TIMETABLE

Great to have you with us at ICAF Rotterdam! 

Below you’ll find important information about how to register so that you can shape your personal unique festival experience.
  • The festival lasts 5 days. We start on Wednesday evening 25h of March with an opening performance. The daily program starts on Thursday morning and continues on Friday and Saturday. On Sunday we have a special closing day. 
  • If you wish to participate in the daily programme, you will have to make your selection of workshops, performances and routes for each day (for information about the programme items, download the Programme here). To unregister for a specific day, you click on the "UNREGISTER for ..." button.
  • The festival consists of a morning, afternoon and evening program
  • Some festival parts are free of registration, (these are grayed out).
  • For the festival items that you have to register for, you have a first and second choice
  • At the end of your registration your complete personal program will appear on the screen. If this is correct, press "CONTINUE" and go to the page where you can complete your payment.
If you have any questions or difficulties please let us know by sending an email to:info@icafrotterdam.com 
Good luck and see you in March!

ICAF team

PLEASE NOTE To see all 12 routes, click on the purple arrows () on the right side of the overview.

 

09h

10h

11h

12h

13h

14h

15h

16h

17h

18h

19h

20h

21h

22h

23h

00h

09.00 - 10.00

Festival Registration

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Festival Registration

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

10.00 - 12.00

Exchange Plaza 1

Village Square

Exchange Plaza 1

Village Square

10.00 - 12.00

Exchange Plaza 2

Village Square

Exchange Plaza 2

Village Square

10.30 - 12.00

8102 by K&A

K&A

Europe, Switzerland

Active workshop

8102 by K&A

Active workshop

10.30 - 12.00

reflection & massage with David Limaverde

Home of Participation

Europe, The Netherlands, Amsterdam

Walk-in for festival participants

reflection & massage with David Limaverde

Walk-in for festival participants

12.00 - 13.00

Lunch

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Lunch

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

13.00 - 13.30

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

13.30 - 17.00

Route 1

Theatre T

Teatro Linea de Sombra (TLS)

Teatro Linea de Sombra

North America, Mexico

Long workshop

Teatro Linea de Sombra (TLS)

Long workshop

13.30 - 17.00

Route 2

Theatre T

Populism and Ensemble Theatre Making

APPALSHOP

North America, United States

Long workshop

Populism and Ensemble Theatre Making

Long workshop

13.30 - 17.00

Route 3

Theatre T

Cardboard Citizens

Cardboard Citizens

Europe, United Kingdom

Long workshop

Cardboard Citizens

Long workshop

13.30 - 17.00

Route 4

Theatre T

Hobson Street Theatre Company & Theatre Studio Paulus Church

Hobson Street Theatre Company

Oceania, New Zealand

Long workshop

Hobson Street Theatre Company & Theatre Studio Paulus Church

Long workshop

13.30 - 17.00

Route 5

Dance D

Dance as relational Practice

Amparo González Sola

South America, Argentina

Long workshop

Dance as relational Practice

Long workshop

13.30 - 17.00

Route 6

Theatre T

Socially Engaged Theatre in Post-Conflict Communities

Rooftop Theatre Group

Europe, Cyprus

Active workshop

Socially Engaged Theatre in Post-Conflict Communities

Active workshop

Theatre T

Positively Shameless

Positively Shameless

Asia, India

Performance

Positively Shameless

Performance

13.30 - 17.00

Route 7

Visual Arts V

Banner making project

Junction Arts

Europe, United Kingdom, Chesterfield

Active workshop

Banner making project

Active workshop

Theatre T

Positively Shameless

Positively Shameless

Asia, India

Performance

Positively Shameless

Performance

13.30 - 17.00

Route 8

Visual Arts V

Museu dos Meninos

Museu dos Meninos

South America, Brazil, Rio de Janeiro

Film and live performance

Museu dos Meninos

Film and live performance

13.30 - 17.00

Route 9

Visual Arts V

Museu dos Meninos

Museu dos Meninos

South America, Brazil, Rio de Janeiro

Film and live performance

Museu dos Meninos

Film and live performance

Visual Arts V

Music M

Bukjeh

Bukjeh

Oceania, Australia, Melbourne

Active workshop

Bukjeh

Active workshop

13.30 - 17.00

Route 10

A Case of Community Theatre in Beijing

Beijing Theatre

Asia, China

Active workshop

A Case of Community Theatre in Beijing

Active workshop

Visual Arts V

Museu dos Meninos

Museu dos Meninos

South America, Brazil, Rio de Janeiro

Film and live performance

Museu dos Meninos

Film and live performance

13.30 - 17.00

Route 11

Visual Arts V

Museu dos Meninos

Museu dos Meninos

South America, Brazil, Rio de Janeiro

Film and live performance

Museu dos Meninos

Film and live performance

17.00 - 17.30

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

17.30 - 18.30

Dinner

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Dinner

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

18.30 - 19.00

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

19.00 - 20.00

Film F

Rabot 4-358

Simon Allemeersch

Europe, Belgium, Ghent

Performance

Rabot 4-358

Performance

19.00 - 20.00

Film F

Undocumented Love

Finnish National Theatre

Europe, Finland

Performance

Undocumented Love

Performance

19.00 - 20.00

Film F

Disturbing the Peace

Combatants for Peace

Asia, Middle East

Film

Disturbing the Peace

Film

20.00 - 20.30

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

Organized Transport

Agenda melding (lunch, diner, verplaatsing)

20.45 - 21.30

Theatre T

Run

Corpo Máquina

Europe, The Netherlands

Main Stage Show

Separate tickets also available at the theatre

Run

Main Stage Show

Separate tickets also available at the theatre

22.30 - 23.30

Music M

Late Night Stage

Late Night Stage

Late Night Stage

Late Night Stage